Ptaci.org
Stránky pozorování: hnízdění havranů, hvízdáci v Praze, labutě v Praze, husy v Praze, ptáci v Praze.

Husy v Praze

Svá pozorování hlašte nejlépe do databáze birds.cz, kde je můžete i vyhledávat, cenné jsou i záznamy mrtvých jedinců a hlavně příčina smrti (lze rozkliknout [+] před možností mrtvý).Husa sp. znamená jakýkoliv druh husy, blíže neurčený. Zde použito i pro možné smíšené hejno více neurčených druhů (to by se správně mělo zapisovat spp.).

Pokud spolehlivě odečtete kroužek, měli byste poslat hlášení Kroužkovací stanici NM Praha (spolu s číslem kroužku i datum, městskou část nebo přesnější místo a zda je pták živý), databáze birds.cz není automaticky propojena s Kroužkovací stanicí. V žádném případě se nepokoušejte si "domýšlet" chybějící číslice za pomoci dat z tohoto nebo jiného webu. Zde je to jen pro zajímavost. Vědecký význam je stejně blízký nule, neboť se evidentně nejedná o čistě divoké ptáky.

Více dat pozorování je na další stránce.

V Praze se objevovala i zajímavá berneška rudokrká, která uprchla ze ZOO. Zajímavé jsou také husy labutí v Kunraticích, které ale jsou domestikované. Další husy labutí/domácí a jejich kříženci jsou na rybníku v Zoo-koutku Hostivař - K obecním hájovnám 275/1. Na podzim 2016 se na Smíchově u železničního mostu objevily dvě bílé husy domácí.

Přeletující husy mohou být někdy z neznalosti zaměněny za jeřáby (dlouhé nohy) nebo i jiné ptáky (např. kormorány).

Je třeba upozornit na neznalost lidí jejich chování. Pokud přicházíte krmit ptáky (samozřejmě nikdy ne k hnízdu) a husy se k vám začnou přibližovat (třeba i rychle), není to známka žádného "útoku", ale naopak "žebrání" o jídlo. Zatím žádná šedá husa nikdy neštípla zobákem, ani při krmení "z ruky" (narozdíl od všech ostatních ptáků). Ale u těch bílých to nezkoušejte, ty vás nejspíš kousnou, ale také pouze pokud sami ruku nabídnete. Jejich "kejhání" také není "zlé", ale jde o takové "vítání" nebo svolávání dalších k jídlu. Obecně vy nesmíte začínat "útok", a to platí i pro plašení (které mimochodem zakazuje zákon o myslivosti). Vždy dělat pomalé pohyby a nepřibližovat se s neovladatelnými dětmi nebo psy. Pokud na vás nějaký pták výrazně ostře syčí, vy musíte ustoupit (oni tam jsou "doma"). (Slabé "vydechování", ale i "ga ga ga" nebo "kejhání", je v pořádku.) Neuposlechnutí nebo ještě navíc výpady z vaší strany pak mohou být následovány obranným protiútokem. Zdejší vyhnízděné husy ale očividně člověka primárně nepovažují za nepřítele a bylo možné se k nim přiblížit bez následků.

1) husa velká

V roce 2016 bylo prokázáno první hnízdění. Zřejmě v Braníku a nejspíš na dlouhém "ostrově". Jedna dospělá byla bez kroužku, druhá pravděpodobně A16008. Blízko nich se často objevovala ještě samotná A18468, případně i jiná nekroužkovaná. Více informací je na další stránce.

2) husa polní

3) husa běločelá (mladá)


Tento web používá služby Google, které používají takzvané cookie a řídí se jejich podmínkami. Nastavení si můžete změnit na jejich webu a ve Vašem prohlížeči.

Různě do stránek vkládanou reklamu autor nemůže ovlivnit, je z důvodu hostingu zdarma na endora.cz.