Ptaci.org
Informace k webu: probíhají zde momentálně různé experimenty s tvorbou webu a databází a některý obsah je jen dočasný. Pokud něco nemůžete najít, většina veřejného obsahu může být případně ještě nějakou dobu dostupná v dočasném archivu.

Mrtví ptáci / Dráty nad mosty přes řeku

Pokud naleznete zraněného ptáka, zavolejte centrální linku záchrany zvířat (zvířecí záchranka) 774 155 155, Praha: 774 155 185, nebo jinou ZS ve vašem okolí na www.zvirevnouzi.cz, raději ale ne městskou policii, která "zachraňuje" stylem "hodit do vody a nechat svému osudu".

Dráty nad mosty přes řeku

Stránka bude časem doplněna...

1) Většinou troleje pro tramvaje, jsou za zhoršených podmínek téměř neviditelné. Tyto dráty zabíjí mechanicky - nárazem do nich (případně i po pádu ptáka na beton), elektrický proud v těchto případech nehraje žádnou roli. Velmi nebezpečné pro přeletující vodní ptáky, např. labutě, které se jim při zpozorování těsně před nimi už nemohou vyhnout. Evidentně je i to příčinou, proč se někdy záhadně objevují i živé labutě na mostech, prostě tam spadly po nárazu do drátů a jen náhodou to přežily. Příčinu úmrtí může zkreslovat zabití na silnici (zejména holubů).

Např. Most Legií (prokazatelně několik mrtvých ptáků, min 2 labutě), Palackého, Mánesův a další...

Po medializaci byly nainstalovány údajně jinde fungující plašiče. Prokazatelně ale zde příliš nefungují. Což je pochopitelné, když pouze pasivně využívají denního světla, takže v noci nebo za horší viditelnosti se jejich viditelnost, a tím i účinnost blíží nule.

2) Lana jako součást konstrukce mostu - takové údajně jsou (s negativními zkušenostmi) např. v Plzni a Bratislavě, měl být i v Přerově.

Samostatné vedení přes řeku je např. Suchdol - Zámky.

1. ledna všechno korunoval ohnostroj

http://www.cso.cz/index.php?ID=2435
http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/skoro-kazdy-den-se-v-praze-porani-labut-kvuli-trolejim-20130111.html
http://www.birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=185288
http://www.birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=83534
http://www.rozhlas.cz/regina/denik/_zprava/na-vltavu-se-vrati-vylecene-labute--1145820
http://www.birds.cz/avif/obsdetail.php?obs_id=204637Můžete psát na: 

Do databáze pozorování ptáků může přispívat kdokoliv z vás i ne-ornitologů. Nezapomeňte, že nabídka v poli "aktivita" je rozklikávací i do nižších kategorií (důležité pokud je zřejmá příčina smrti).


Tento web používá služby Google, které používají takzvané cookie a řídí se jejich podmínkami. Nastavení si můžete změnit na jejich webu a ve Vašem prohlížeči.

Různě do stránek vkládanou reklamu autor nemůže ovlivnit, je z důvodu hostingu zdarma na endora.cz.