Ptaci.org
Informace k webu: probíhají zde momentálně různé experimenty s tvorbou webu a databází a některý obsah je jen dočasný. Pokud něco nemůžete najít, většina veřejného obsahu může být případně ještě nějakou dobu dostupná v dočasném archivu.

Mrtví ptáci

Viz také výzkum příčin mortality ptáků.

Pokud je nějaký pták zraněný, nikoliv mrtvý, zavolejte centrální linku záchrany zvířat (zvířecí záchranka) 774 155 155, Praha: 774 155 185, nebo jinou ZS ve vašem okolí na www.zvirevnouzi.cz, přinejhorším městskou policii.

Mrtvé ptáky si můžete odnést domů, ale nesmíte s nimi ani jejich částmi obchodovat. Vhodné je ho darovat k preparaci do muzea. Pokud už ho z místa odnesete nebo ne, pokud možno ho zapište do databáze birds.cz vizte nápovědu.

Na této stránce měly být pouze fotografie k určení nebo dalšímu použití, zbytek bude časem přesunut na příslušné jiné stránky.

Odkaz jinam: Cesta k bezpečným sloupům vede i přes vaše fotografie

Průhledné skleněné stěny

Průhledná neboli transparentní znamená, že je skrz ni vidět jako kdyby tam nic nebylo, ale nebezpečné jsou i částečně průhledné, jakoby zabarvené, které za zhoršených světelných podmínek také nejsou vidět. Na mnoha příkladech už bylo dokázáno, že siluety dravců jsou úplně k ničemu. Ptáci jsou zřejmě inteligentnější než lidé a poznají, že se o živého dravce nejedná. Někdy dokonce jsou použity siluety zcela nesmyslných druhů a/nebo jejich značně zmenšených velikostí.

Ptáci z několika důvodů nemusí zůstat ležet přímo pod stěnou, ale třeba o metr dále. Při určování příčiny je třeba použít mozek a prohlédnout okolí, stejně tak při počítání a hledání ptáků.

Z důvodu zřejmé sabotáže bude dále většina zatím nezabezpečených lokalit částečně utajena.

Víte-li o nějaké jiné potenciálně nebezpečné stěně, napište:

Sprejerství jako ochrana?

Posprejováním nesmyslně průhledné plochy tak, že už průhledná nebude, se tímto stane bezpečná. Pozor ale na to, že jakákoliv úprava vždy musí probíhat pouze se souhlasem majitele objektu. Jinak se jedná o trestnou činnost, přestože užitečnou. Částečně podobný efekt má poškrábání skleněných zastávek. Lidem vadí narušený vzhled, ale už ne mrtví ptáci. Poškrábáním však dochází nejen k poškození vzhledu, ale i materiálu. Každopádně by měl skla zabezpečit jejich majitel a především nedávat nesmyslně čirá skla tam, kde to nemá sebemenší důvod.

Protihluková stěna Karlovarská - Lišanská

Praha, Jiviny, katastr Ruzyně, u hranice s Řepy

Další jasný důkaz toho, že siluety dravců jsou téměř k ničemu. Příklad účinného řešení.

Delší dobu po medializaci vyřešeno.
Více fotografií, seznam druhů, odkazy na média.

Skleněný protihlukový skoro-tunel Slánská (Řepy)

Velmi stará stavba, kdysi možná řídce polepená siluetami, které se už rozpadly, pomalu se rozpadá i celá konstrukce, jen za velmi malého přispění vandalů.
15.10.2012 dlask, dlouho uhelníček, velmi starý zbytek křídla asi holuba, 18.10.2012 mlynařík dlouhoocasý, 5.4. 2013 už dlouho sýkora ko., 15.4.2013 sýkora modř., x dlouho mrtvý kos, 18.6.2013 juv s. modř., 11.9.2013 lejsek černohlavý, 2015 šoupálek

U této ulice navíc vyrostl dům s nepochopitelným skleněným nesmyslem.

Stěny mimo Prahu

Odkazy
Stěna ve Žďáře přináší ptákům smrt, ornitologové chtějí nápravu (ČRo, 2.11.2012)

Zrcadlové (reflexní) plochy

To jsou zejména "moderní" budovy, jsou už skoro všude, např. Pankrác, Nové Butovice, něco částečně je i u Hloubětína a Rajské zahrady...

Dalším "pravidelným" místem je takzvaná O2 Arena nebo Sazka Arena nebo Kdo-jiný-si-zaplatí_Arena, prostě kruhová skleněná hala u Českomoravské, kde ale pravidelně probíhá úklid, takže tam zřejmě nic nenajdete.

Snad nejnebezpečnější možnost je ukázána na budově Národního muzea v Horních počernicích, kde jsou velké části stěn stoprocentními zrcadly.

S velkou pravděpodobností bude velmi nebezpečný The Park u Chodova, kde ale je permanentně ostraha.

Přes to všechno moderní architekti stále vymýšlí takové slaboduché výstřelky nejen v podobě budov, ale i různých památníků apod.

Pomocí zrcadel architekti prakticky parazitují na okolním prostředí i dokonalejších výtvorech jiných jejím kopírováním. A při tom si oni sami na to nárokují "autorská práva", která mimo jiné i mohou být problémem při snaze o zabezpečení.

Mrtví ptáci na silnicích

Podle amatérských pozorování je to u nás nejčastější příčina, navíc i ty protihlukové stěny mají stejnou podstatu - automobily.


Různé

Podezřele velké množství mrtvých holubů domácích se objevuje v Praze kolem vyšehradského železničního mostu. Přímo na mostě mohou být zabiti vlakem zejména mladí ptáci po opuštění hnízda, ale začali se objevovat mrtvoly i zcela mimo dosah železnice, takže se nabízí možnost nějaké nemoci nebo i přispění člověka. Pokud někdo touží po jejich fotografiích, tak není problém je sem přidat, až bude čas.

Aktuální masakr ptáků v Egyptě, petice.

Stále trvající nelegální masakry ptáků na Kypru.

Zranění

Může k němu docházet ze stejných příčin jako smrti, ale časté je i zranění různými odpadky, zejména umělými provázky a rybářskými vlasci, případně i háčky, a také se objevuje otrava olovem (myslivci, rybáři) nebo přímo postřelení. Zraněného ptáka je nejlepší předat odborníkům do záchranné stanice, doma vám s vekou pravděpodobností zemře. U ohrožených druhů je to povinné.

Pokud je nějaký pták zraněný, nikoliv mrtvý, zavolejte centrální linku záchrany zvířat (zvířecí záchranka) Praha: 774 155 155 nebo jinou ZS ve vašem okolí, přinejhorším městskou policii.

Odkazy jinam

Sloupy smrti opět zabíjely, Čtvrtek, 05 Září 2013 21:16, vcpcso

Má predace vliv na pokles ptačích populací?, Čtvrtek, 15 Srpen 2013 00:00, vcpcsoUrčení druhů i cokoliv jiného můžete psát na: 

Do databáze pozorování ptáků může přispívat kdokoliv z vás i ne-ornitologů. Nezapomeňte, že nabídka v poli "aktivita" je rozklikávací i do nižších kategorií (důležité pokud je zřejmá příčina smrti).


Tento web používá služby Google, které používají takzvané cookie a řídí se jejich podmínkami. Nastavení si můžete změnit na jejich webu a ve Vašem prohlížeči.

Různě do stránek vkládanou reklamu autor nemůže ovlivnit, je z důvodu hostingu zdarma na endora.cz.
Regenerační a iontové nápoje pro sportovce